وال پست آماده چیست + ویژگی وال پست آماده

4 دی 1401

همانطور که در مقالات قبلی گفته شد جهت بالا بردن مقاومت دیوار از وال پست (وادار) استفاده می‌کنند. با بکارگیری آن، استحکام دیوار در مقابل فشارها و نیروهای لرزه‌ای بسیار بالاتر خواهد رفت. در واقع وال پست در مواجهه با فشارهایی که ناشی از باد و زلزله هستند به مستحکم شدن دیوار کمک می‌کند، و از آسیب رسیدن به دیوار پیشگیری خواهد کرد.

ویژگی وال پست آماده

وال پست آماده برای مهار دیوارهای داخلی و خارجی کاربرد دارد و زمانی که بخواهند دیوار های داخلی و خارجی را مهار نمایند، از این وال پست استفاده می کنند.

وال پست‌های آماده به چند دسته تقسیم می‌شوند، به طور معمول این دسته بندی‌ها شامل وال پست عمودی و افقی است اما از جهت دیگر می‌توان آنها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

  1. وال پست کناری (وادار کناری)
  2. وال پست سقفی (وادار سقفی)
  3. وال پست میانی (وادار ستونی)
  4. وادار یا وال پست تیرکی

وال پست آماده در ضخامت های  8 ،10، ۱۵، ۲۰ سانتی متری و مطابق آیین نامه های زلزله به کار می رود.

این نوع وال پست دارای دو نوع نبش است :

1-  نبش لوبیایی: این نوع نبش وال پست آماده برای اتصال به سقف استفاده می شود.

2 – نبش سوراخدار: برای تعبیه ی رول بولت به کف استفاده می شود.

جنس وال پست آماده :

دو مورد از جنس‌های رایج وال پست، گالوانیزه و FRP هستند اما وال پست آماده می‌تواند از جنس‌های مختلف دیگری نیز ساخته شود. همچنین از لحاظ شکل نیز انواع مختلفی دارند، به طور مثال در مدل گالوانیزه، اشکالی مانند قوطی، پروفیل نبشی و ناودانی ساخته می‌شود.ما در یووال، وال پست آماده را از جنس های ورق فولادی سیاه یا فولادی گالوانیزه می سازیم.

کاربرد وال پست آماده :

کاربرد اساسی وال پست های آماده، کاهش اثر میانقابی دیوار و مهار دیوار به سازه ها و همچنین جلوگیری از تخریب دیوار های ساختمان و سازه هنگام وقوع باد و زلزله است و باید دو طرف وال پست اماده در قالب مناسبی در کف وسقف مهار شود.

 روش های اجرای وال پست های اماده :

نحوه اجرا وال پست گالوانیزه ساخته شده از نبشی:

این روش به این صورت است که با استفاده از دو نبشی (شماره 4 یا 5) و میلگرد، اتصالی به دیوارها برقرار می‌کنند و سپس به آنها ضد زنگ زده می‌شود. در انتها آنها را به وسیله توری مهار می‌کنند.

نحوه اجرا وال پست ساخته شده از قوطی:

در این روش، در ابتدا و پیش از عملیات بتن ریزی، درون قالب‌ها را پلیت قرار می‌دهیم، در مرحله بعد و در پایان بتن ریزی با استفاده از پلیت‌های درون قالب، وال پست‌ها را جوش می‌زنیم.

الزامات قانونی(اجرایی) وال پست های اماده :

اجرای وال پست، از آن جهت حائز اهمیت است که ارتباط محکمی بین دیوار و اسکلت برقرار می شود. در واقع آن ها به طور کامل در هم تنیده می شوند. این در هم تنیدگی موجب افزایش مقاومت سازه ها در مقابل عوامل طبیعی مثل زلزله می شود متخصصین به‌خوبی استانداردهای اجرایی را می دانند و به خوبی آن را پیاده خواهند کرد. در ضوابط اجرای وال پست، استفاده از پروفیل های مناسب، اصل مهمی شناخته می شود. برای دیوارهایی که حداقل ۴ متر طول دارند، حتماً باید وال پست انجام شود. در صورتی که طول دیوار ۳۰ تا ۴۰ برابر نسبت به ضخامت آن بیشتر باشد، وال پست باید در سازه اجرا شود. این اندازه گیری ها کاملا نسبی است و به هنگام رعایت ضوابط اجرای وال پست، باید عوامل دیگری هم در نظر گرفته شوند.

 

ما در یووال انواع وال پست های آماده را تولید و با قیمت مناسبی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهیم. می توانید برای مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *