بست رادیکالی (بست ارتجاعی) چیست؟

13 آبان 1401
بست رادیکالی

بست رادیکالی (بست ارتجاعی) چیست؟

 بست رادیکالی (بست ارتجاعی) عبارت است از یک بست داری خم خوردگی (قسمت ارتجاعی) که امکان جابجایی محدود دیوار در راستای افقی دیوار را تأمین می‌کند.

در اتصال دیوارها توصیه می‏ شود که به دلیل امکان بروز تنش‏‏ هاي کششی در درون صفحه دیوارهاي متقاطع، از بستهاي رادیکالی استفاده شود در حالت کلی بست رادیکالی جایگزین مناسب روش اجرای هشتگیر در دیوارچینی می باشد. همچنین قطعه بست رادیکالی بعنوان نگهدارنده دیوار های ساخته شده با بلوک های اتوکلاوشده یا هبلکس کاربرد دارد.

 

 

بست رادیکالی (بست ارتجاعی)

بست رادیکالی (بست ارتجاعی)

 

کاربرد بست رادیکالی (بست ارتجاعی):  

بست های رادیکالی (بست ارتجاعی) برای اتصال دیوار به اعضای سازه‌ای قائم (جایگزین وال پست در بلوک‌های هبلکس) و یا دو دیوار به هم (جایگزین هشتگیر) استفاده می‌گردد. بست رادیکالی با ایجاد یک‌فاصله 2 سانتی بین دیوار با اعضای سازه‌ای و غیر سازه‌ای سبب ایجاد اتصال نرم سبب جلوگیری از ضربه به دیوار در زمان زلزله  و جلوگیری از تخریب دیوار می‌گردد.

روش اجرای بست رادیکالی (بست ارتجاعی) و اتصالات هبلکس

 بست رادیکالی (بست ارتجاعی) در سازه‌های بتنی با پیچ و رول‌پلاک و در سازه‌های فلزی به‌وسیله جوش به سازه متصل می‌گردد. لازم به ذکر است اتصال بست رادیکالی به سازه به‌وسیله اتصالات کوبشی (میخ و چاشنی) به دلیل تخریب عناصر سازه‌ای (بتن ستون و…) ممنوع بوده و بایستی از اتصالات پیچشی (سوراخ‌کاری و اتصال به‌وسیله پیچ و رول‌پلاک یا انکر بولت و یا رول بولت) استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *