نکات ایمنی در زلزله شامل چه مواردی است + نکات قبل، حین و وقوع زلزله

27 اردیبهشت 1402
نکات ایمنی در زلزله
 یکی از حوادث غیرقابل پیش بینی که ممکن است در هر زمان و مکانی روی دهد زلزله می باشد. زلزله از پدیده طبیعی است که در هرکجای جهان می تواند اتفاق بیفتد. کشور ما نیز جزو مناطق زلزله خیز به شمار می رود و سالانه چندین بار در مناطق مختلف کشورمان شاهد وقوع زلزله هایی با شدت های متفاوت هستیم بنابراین همیشه باید برای وقوع چنین حوادثی آماده باشیم و با رعایت اصول ایمنی بتوانیم از خسارات جانی و مالی پیشگیری کنیم.

نکات ایمنی در زلزله

همه ما وظیفه داریم که از خانه و خانواده خودمان محافظت کنیم. از آنجا که هیچ کس نمی تواند با اطمینان وقوع زلزله را پیش بینی کند، آمادگی برای این اتفاق بسیار مهم است. باید بدانید که قبل، حین و بعد از زلزله چه کاری باید انجام دهید.

نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله

آسیب پذیری منزل خود را در برابر زلزله برآورد نمایید. آتش سوزی ناشی از زلزله، می تواند در اثر شکستگی لوله های روغن و گاز و یا جدایی اتصالات آنها اتفاق بیفتد. بنابراین باید گرم کن و سایر تجهیزات نفت سوز و گازسوز را محکم در جایشان ببندید و در صورت امکان از اتصالات انعطاف پذیر استفاده کنید.
نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله
اشیای سنگین و بزرگ را در ردیف های پایین قفسه ها قرار دهید و وسایل را بر اساس آیین نامه های ایمنی به دیوار متصل نمایید. لوازم سنگین و بلند منزل مانند یخچال و فریزر، کمدهای دیواری بلند و قفسه های کتاب به عنوان اشیای غیر ایمن به حساب می آیند که باید آنها را در محل خود محکم ببندید. در غیر این صورت باید هنگام زلزله از آنها دور شوید.
از دیگر نکاتی که قبل از وقوع زلزله می توان به آن اشاره کرد این است که افراد خانه باید تا آنجا که ممکن است کمک های اولیه را یاد بگیرند، برای اینکه بعد از یک زلزله شدید، درمانگاه ها و بیمارستان ها به شدت شلوغ خواهند شد، بنابراین دسترسی به امکانات پزشکی بسیار دشوار می گردد.

نکات ایمنی هنگام وقوع زلزله

وقتی زلزله روی می دهد زمان واکنش دادن بسیار کم است لذا در این فرصت کم باید به درستی عمل کنید و هیچ استرس یا ترسی به خود راه ندهید. اگر هنگام وقوع زلزله در خانه هستید، می توانید جان خود و بستگانتان را با داشتن آگاهی در مورد پناه گرفتن و انجام عکس العمل سریع و مناسب نجات دهید. بنابراین لازم است که نکات ذیل را مد نظر داشته باشید:
  • از پنجره ها و کمدهای بلند و همچنین اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند، دور شوید.
  •  در زیر میز ناهارخوری یا میز تحریر و یا تخت خواب پناه بگیرید و چنانچه در اثر زلزله حرکت کردند، پایه های آنها را با دستانتان محکم بگیرید.
  • در کنج دیوارها پناه بگیرید و در حالی که سر خود را با بازوهایتان گرفته اید، حرکت کنید.
  • از پله ها یا آسانسور استفاده نکنید.
  •  اگر محل ایمن وجود ندارد و شما در راهرو هستید، به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته اید سر خود را بر روی زانوها خم نموده و ضمن اینکه با کف دست ها، پشت سر خود را گرفته اید، با کمک بازوها از سر خود محافظت کنید.

نکات ایمنی هنگام وقوع زلزله در منزل

اگر در هنگام زمین لرزه در منزل بودید از کمد ها و پنجره هایی که بلند هستند و حفاظی ندارند و امکان سقوطشان زیاد است دوری کنید. همچنین در هنگام زلزله در زیر میز غذا خوری یا میز تحریر یا تخت خواب بروید و اگر پایه های میز هنگام زمین لرزه حرکت کردند پایه های میز را با دستتان محکم بگیرید.
در زمان وقوع زلزله در کنار گوشه های دیوار بایستید با گرفتن سر خود میان بازوانتان حرکت کنید و به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید.
نکات ایمنی هنگام وقوع زلزله در منزل

نکات ایمنی هنگام وقوع زلزله در مدرسه

اگر در هنگام زلزله در هرمکانی مثل مدرسه بودید در ابتدا آرامش خودتان را حفظ کنید و بعد توصیه های ایمنی زیر را اجرا کنید:
• سعی کنید آرام باشید چرا که رعب و وحشت از سرعت عمل شما کم میکند و شما نمی توانید نکات ایمنی را بکار ببرید و از دعوت دیگران به آرامش عاجز می شوید.
• چنانچه در مدرسه متوجه شدید که زمین لرزه روی داد اگر در یک ساختمان یک طبقه و نزدیک در خروجی بودید فورا ساختمان را ترک کرده و به بیرون بروید.
• اگر در کلاس درس بودید و چون همه ی دانش آموزان نمی توانند همزمان با هم از در خارج شده و به بیرون پناه ببرند لذا ممکن است تعداد بیشتری از آنها آسیب ببینند برای همین از قبل باید نقاط امن در داخل ساختمان شناسایی شود تا تمام شدن زلزله دانش آموزان در آنجا پناه بگیرند.
• چنانچه هنگام وقوع زمین لرزه در راه پله مدرسه هستید هیچ حرکتی به سمت بالا یا پایین نکنید و همانجا نشسته و سر و گردن خود را با دستان خود پوشش دهید.
• اگر حین زمین لرزه در حیاط مدرسه باشید سعی کنید از نزدیک شدن به سازه های بلند فولادی ، دیوار ، ساختمان و سبد های بسکتبال اجتناب کنید.

مهمترین نکات بعد از وقوع زلزله

پس از اینکه زمین لرزه به پایان رسید نگاهی به اطراف خود بیندازید و چنانچه مشاهده کردید ساختمان آسیب دیده است ، بررسی کنید و ببینید مسیر بازی برای خروج شما وجود دارد یا نه؟ اگر چنین فضایی مشاهده کردید، با احتیاط ساختمان را ترک کرده و به فضایی باز و دور از منطقه آسیب دیده بروید. قبل از هر چیزی بایستی خونسردی خود را حفظ کنید و پیگیر اخبار رسانه های رسمی باشید و سعی کنید خود را درگیر شایعات و حواشی نکنید.
نکته بعدی که بسیار مهم است این است که  باید خود را برای پس لرزه های بعدی آماده کنید. امکان دارد این پس لرزه ها به قدری قدرتمند باشند که به ساختمان های بدون استحکام آسیب جدی وارد کنند پس هر لحظه آماده پناهگیری به روش اصولی باشید

سخن پایانی
در این مقاله سعی شد مهم ترین نکات در مورد باید ها و نباید ها در قبل، حین و بعد از زلزله شرح داده شود. امیدواریم که هیچ وقت درگیر زمین لرزه نشوید و اگر دچار زمین لرزه در محل خود شدید، با استفاده از نکات گفته شده از بحران خارج شوید.
شما عزیزان می توانید برای مشاهده از آخرین مقالات یووال به قسمت مقالات مراجعه فرمایید. همچنین ما در یووال انواع اتصالات میلگرد بستر را تولید و با قیمت مناسبی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهیم. شما می توانید برای مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *