مصالح ساختمانی چیست + انواع مصالح ساختمانی

3 خرداد 1402
what-are-building-materials

به کلیه موادی که در صنعت عمران برای ساختمان سازی استفاده می‌شود، مصالح ساختمانی(به انگلیسی Building Materials ) می‌گویند. بعضی از این مواد به صورت مستقیم از طبیعت به دست می‌آیند و بعضی دیگر حاصل دست انسان‌ها در کارخانه‌ها می‌باشند.


مصالح ساختمانی چیست؟

در واقع مصالح ساختمانی به متریالی گفته می شود که در تولید سازه های مختلف بکار می رود. در بنا ها و سازه های مختلف انواع مصالح ساختمانی بکار می رود که هر یک ممکن است از نوع مصالح طبیعی، مصنوعی و یا ترکیبی باشند.

مهندس ساختمان بایستی با انواع مصالح ساختمانی به منظور طراحی نقشه و اجرا آشنا و حتی با مصالح جدید آشناییت کامل داشته باشد، تنها در این صورت می توانند سازه ای با استحکام، امنیت و ظاهر زیبا خلق کنند.

مصالح ساختمانی چیست؟


انواع مصالح ساختمانی

در ادامه مهم‌ترین مصالحی را که در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بررسی می نماییم.

بتن

بتن یکی از مهم ترین و رایج ترین مصالح ساختمانی به شمار می رود. این ماده از سیمان، سنگدانه های ریز و درشت و آب به اندازه کافی درست می شود. در برخی موارد به منظور سرعت بخشیدن به روند خشک شدن، به آن ترکیبات مخلوط نیز افزوده می شود.

امروزه اکثر ساختمان های تجاری، مسکونی و صنعتی از بتن ساخته می شوند. در ساخت و ساز انواع بتن از جمله بتن ساده، بتن سیمانی تقویت شده یا بتن آرمه، بتن پیش ساخته، بتن پیش تنیده شده و غیره بکار می رود. از بتن معمولا در ساخت و ساز ساختمان، پل، سد، برج، جاده و غیره استفاده می شود.

همچنین بخوانید: میلگرد بستر چیست؟

انواع مصالح ساختمانی

سنگدانه ریز

سنگدانه ریز مواد پر کننده بتن هستند که از صخره های طبیعی و سنگریزه های خرد شده بدست می آید. اندازه این سنگ های ریز زیر 4.75 میلی متر است. معمولا هیچ واکنشی بین این سنگدانه های ریز با سایر ترکیبات بتن رخ نمی دهد.

با اینحال بایستی محتوای سیلیسی سنگدانه بررسی شود تا از واکنش قلیایی سنگدانه جلوگیری شود. در غیر این صورت می تواند باعث ایجاد ترک در سازه گردد. یکی از رایج ترین انواع سنگدانه ریز، شن و ماسه رودخانه ها است که از خرد شدن سنگ های گرانیتی بدست می آید.

سنگدانه درشت

سنگدانه درشت یکی دیگر از انواع فیلرهای بتنی است که سایز آن بزرگ تر از 4.75 میلی متر تخمین زده می شود. این نوع سنگدانه به طور گسترده در تولید بتن و ساخت سنگفرش و آسفالت بکار می رود.

رایج ترین سنگدانه درشت، سنگ های خرد شده معادن است. از آنجایی که دنیا به سمت پایداری و حفاظت از محیط زیست می رود، معمولا از ساختمان های ویران شده نیز برای تولید این سنگدانه ها استفاده می شود.

همچنین بخوانید: مقاومت اسکلت فلزی بیشتر است یا بتنی؟

مقاطع فولادی

مقاطع فولادی از جمله مهم‌ترین اجزا در یک پروژه ساختمانی به شمار می‌روند. میلگردها، انواع پروفیل‌های باز و بسته و غیره از جمله پرکاربردترین مقاطع هستند که مقاومت و استحکام سازه را افزایش می‌دهند.

انواع مصالح ساختمانی

سیمان

سیمان یک عامل اتصال برای مصالح ساختمانی به شمار می رود. این ماده با سوزاندن ترکیب معینی از مواد خام آهکی، سیلیسی و آلومینیومی در دمای بالا تولید می شود و در نهایت آجر به دست آمده خرد می گردد.

ویژگی های سیمان بستگی به ترکیبات شیمیایی، فرایند ساخت و میزان ظرافت آن دارد. با توجه به نوع سازه، انواع مختلفی از سیمان تولید و ارائه می گردد. از رایج ترین انواع سیمان می توان به سیمان معمولی پورتلند اشاره کرد. سیمان یکی از ترکیبات بتن است و در نهایت در ساخت آسمان خراش ها، جاده ها، سد ها، گچ کاری، جاده ها، ایستگاه قطار و غیره بکار می رود.

همچنین بخوانید: قلاب و گیره میلگرد بستر چیست؟

چوب

چوب یکی دیگر از مصالح است که مستقیما از طبیعت به دست می‌آید. بر اساس شرایط آب و هوایی در ساخت بسیاری از ساختمان‌ها، از چوب نیز استفاده می‌شود. چوب‌ها به دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند.

چوب طبیعی همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، چوب درختان جنگل است و دارای رنگ و بافت طبیعی می‌باشد. در مقابل چوب‌های مصنوعی حاصل فرآوری چوب طبیعی هستند و به علت مقاومت در برابر نفوذ آب، حرارت، گرد و غبار و تنوع بالا، در موارد مختلفی کاربری دارند.

آجر

یکی دیگر از پرکاربردترین مصالح ساختمانی، آجر است. آجرها یکی از قدیمی ترین انواع مصالح ساختمانی هستند که درگذشته آن ها را با پختن خشت در کوره تولید می کردند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، آجرهای متنوع با ویژگی های مختلف تولید می شود.


قیمت مصالح ساختمانی

همان‌طور که در این مقاله بررسی کردیم، مصالح و مواد مختلفی در صفر تا صد یک پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت این مصالح ساختمانی مستقیما متاثر از قیمت مواد اولیه بکار گرفته شده و کارخانه تولید کننده آن مصالح می‌باشد که بر هزینه تمام شده پروژه نیز اثرگذار خواهند بود.

به طور کلی میتوان گفت قیمت سازه های بنایی که از مصالحی مثل آجر و خشت و … ساخته میشود ارزان تر از سایر سازه ها با مصالح مختلف می باشد. بعد از آن به ترتیب سازه های چوبی، بتنی و فلولادی قرار دارند .

بیشتر بخوانید:  وال پست چیست ؟


کلام آخر

مصالح ساختمانی از جمله موادی هستند که در صفر تا صد ساخت یک سازه یا ساختمان، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین مصالحی که در ساختمان سازی استفاده می‌کنند شامل موادی همچون بتن، سیمان، مقاطع فولادی، چوب، آجر، سنگ و … می‌شود.

شما عزیزان می توانید برای مشاهده از آخرین مقالات یووال به قسمت مقالات مراجعه فرمایید. همچنین ما در یووال انواع اتصالات میلگرد بستر را تولید و با قیمت مناسبی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهیم. شما می توانید برای مشاوره و خرید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *